Woodspirit

Péče o dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek v domě je dokladem spojení s přírodou, poctou kvalitním materiálům i poctivému řemeslu. Ať už se jedná o fungl nový kousek, nebo o srdeční záležitost poděděnou po babičce, zaslouží si tu nejlepší péči. Jak se o dřevěný nábytek starat a jak zpomalit přirozený proces stárnutí?

Jak se k nábytku (ne)chovat

Poškození nábytku může mít mnoho různých příčin, převládá však neopatrná manipulace a nesprávná péče. Prevencí neopatrné manipulace je… tradáá… opatrná manipulace. Jednoduše se ke svému nábytku chovejte jako k vzácnému členovi domácnosti, ne jako ke spotřebnímu a lehce nahraditelnému zboží.


Jestliže s vámi žijí děti, nezbývá vám než pořád dokola opakovat, jak mají s nábytkem zacházet, a nad občasnou rýhou nebo odštípnutým lakem přivřít obě oči.

Aby vaše oblíbené dřevěné kousky mohly krášlit vaši domácnost dlouhá léta, je třeba nastavit (a dodržovat) pravidla.


Nejdůležitější zásada zní: dřevo není strom.


Košatý zárodek vašeho stolu nebo židle možná miloval slunce a vodu, pro jeho současnou podobu to ale neplatí. A proto: neumisťujte dřevěný nábytek na přímé slunce ani blízko ke zdrojům tepla, jako jsou krby, kamna nebo radiátory. Přeschlé dřevo totiž praská. Jestli máte podlahové topení, podlepte místa dotýkající se země plstí nebo speciálními podložkami.

Dřevěný povrch příliš neocení kontakt s vaším hrnkem plným horké kávy nebo čaje. Jestli neplánujete na desce stolu tvořit dekor olympijských kruhů, raději si vezměte podložku.


I před veškerou opatrnost se sem tam něco rozlije. V tom případě nepanikařte, tekutiny okamžitě setřete do sucha a snažte se je nevtiskávat do povrchu, ale stírat je směrem ven.


Co se týče každodenní péče, většinou stačí otření suchým, případně navlhčeným hadříkem a následné osušení jemnou utěrkou, která nepouští vlákna. Ani při odstraňování odolných skvrn nesahejte po abrazivních přípravcích, mohly by povrch nevratně poškodit. Pomůže ocet, kombinace olivového oleje a citronové šťávy, mastné skvrny odstraní kukuřičná mouka, čmárance od fix zlikviduje kokosový olej.


Nadstandardní péče


Dřevo je v podstatě nenáročný materiál, který nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Pokud vám ale dobře slouží, občas si nějaké to rozmazlování zaslouží. V obchodech koupíte různé druhy leštěnek pro konkrétní druhy úpravy dřeva. Jestli preferujete ekologičtější přístup, můžete sáhnout do kuchyňských zásob a použít olivový olej v kombinaci s jemnou houbičkou nebo hadříkem.

Jednou až dvakrát ročně na dřevěný nábytek použijte vosk nebo ho důkladně napusťte olejem. Nejčastěji se používá lněný olej, který je cenově dostupný a šetrný k přírodě. Napuštění olejem uzavře póry dřeva, ochrání je před vnějšími vlivy a bude vypadat zase jako před lety.

Před aplikací oleje je možné povrch jemně zbrousit smirkovým papírem hrubosti 320 k odstranění nerovností, skvrn a jiných nežádoucích jevů. Následně aplikujte štědrou vrstvu oleje jakýmkoliv nástrojem, který nepouští chlupy, nejčastěji štětcem, houbičkou nebo hadříkem. Zasychání trvá dlouho, ale čekání se vyplatí. U koupelnového a venkovního dřevěného nábytku je pravidelné a pečlivé napouštění olejem nutností, pokud se nechystáte v nejbližší budoucnosti vybírat (a platit) nové kousky.